21 Şubat 2013 Perşembe

basketbol 5 kişiyle değil jerrells'sız oynanırsa basketboldur

bugünlerde salladığım adamların tek tek gönderilmesinin mutluluğunu yaşıyorum. o yüzden bu keyifle biraz jerrells sonrası beşiktaş deyip doğru işlere odaklanalım.

beşiktaş sezon başından beri hergün dillendirdiğimiz jerrells belasından sonunda kurtuldu. peki soranlar olacaktır jerrells neden doğru isim değildi. işte onun cevapları.

- jerrells skorer combo guard olarak çok yetenekli bir oyuncu. yanında 4 adet odunla herhangi bir ligde 5-6 maç kazanabilecek potansiyele sahip yetenekte ancak hem takım oyunu, hem mental hemde düzen açısından büyük sakıncalar barındıran bir combo.

- jerrells hiçbir zaman point guard diye tanımlanabileceğiniz bir oyuncu değil. hal böyleyken euroleague düzeyinde topu ona emanet etmek demek onun istatistiklerini şişirmesinden başka hiçbir işe yaramaz.

- jerrells guard olmadığı gibi maç içi istikrarı olan bir skorer de değil. yani onu kenardan getirdiğin zaman dahi topu eline vermediğin sürece bir etkinliği olmuyor. bu da onu takım içi kontrol mekanizasmasının dışında tutuyor.

şimdi gelelim beşiktaş açısından jerrells'a.

- beşiktaş sezon başı kamp dönemini harika geçirdi. hem rixos'da hemde tübad'da topu çok iyi paylaşan, doğru oyun oynayan bir takım hüviyetinde göründü. organizasyonun başındaki tutku'yla beraber bu hazırlık kampının dikkat çeken 2 ismi ise patrick christopper ve cevher özer'di. yani kendilerine hazırlanan pozisyonlara göre performans gösteren bitiricikleri doğru oynanan setlerle mümkün olan iki oyuncu. üstüne bu düzende vidmar ve murat can gibi pozisyonlarına göre hem savunma hemde tutkal görevi görebilecek oyuncularınız varken.

- ancak ne olduysa -ki erman kunter'e yakışmayacak şekilde- bu sistemden gerek sakatlıklar gerekse de jerrells'ın eline bakarız mantığıyla vazgeçtiler. öyleki jerrells hale hazırda euroleague'de elindeki topu en az paylaşan oyuncu konumundayken ( pas oranı %48 )

- beşiktaş bu kırılgan ve euroleague düzeyine komik kaçacak oyun düzeniyle top16'da şu ana kadar galibiyet yüzü göremedi. beklentilerin altında kaldılar diyemem çünkü onların top16 yapması bence yeterli bir başarıydı ancak ligdeki konumları daha da vahim. ligin ilk yarısı itibariyle 6 mağlubiyetleri var ve henüz büyük maç kazanamadılar. bunların hepsini alt alta üst üste toplarsak suçun büyük kısmı erman kunter'in jerrells tercihi ve jerrells'ın direkt kendisiyle alakalı.

...........................

şimdi gelelim jerrells - minard değişimine. öncelikle minard jerrells'dan çok mu farklı? daha mı iyi skorer, daha iyi bir atıcı mı? ne kadar büyük bir fark yaratabilir ki? bu tip sorulardan başlayalım. öncelikle hiçbiri değil. oyuncu olarak büyük fark yaratmasını da beklemeyelim. ancak fark şu ki minard'ı rolü ve yeni beşiktaş başka bir takım olacaktır.

minard bu sene virtus bologna'da steven smith, kenny hansbruck ve angelo gigli'den sonra 4. oyuncuydu benim gözümde. iyi bir skorer olduğunu düşünüyorum. ancak onun da oyunu belli oranlarda tatmin etmeyecektir. istikrar, şut tercihleri ve savunma kısmında. ancak artık beşiktaş daha doğru oyun oynayacaktır.

gelelim doğru oyunun beşiktaş için tanımına. artık top 1 numaralara emanet. yani tutku ve beşiktaşlıların beğenmediği daniel ewing'e. burada ewing'e de bir parantez açayım. ewing, jerrells'ın takımında hiç etkin olamadı ancak beşiktaş'ın oynayacağı topun dolaştığı sistemle deliciliği, fena olmayan bitiricliği ve hareketli yapısıyla çok katkı verecektir. ancak asıl direksiyon sahibi tutku ve onun oyun tarzı beşiktaş'a sınıf atlatabilir.

doğru basketboldan devam edelim. beşiktaş daha fazla topu paylaşacak ve 2-3-4 numaralarındaki iyi bitiricilerle ( minard-christopper-cevher-markota) ve çok iyi pick kuran, çok iyi show-up yapan vidmar, çok iyi pick üstü ikili oynayan tutku, savunma ve hücumda her daim ayakta kalan murat can ve ekstradan serhat, ewing. ana rotasyon bu isimler olacaktır. top tutku-ewing-serhat üzerinden sürekli dolaşacağı için asıl mesele uzun-uzun ve uzun-kısa paslaşmalarının ne denli yapılabileceği. burada vidmar çok fazla güven veren bir isim değil. üstüne diğer 5 numaraları da cemal ve falker da bu tip oyuncular değil. markota'nın 5 numarada denenme işi de hayli sıkıntılı. bu yüzden aksama noktalarınadn birisi bu.

diğer aksayacak nokta  ise ikili oyunlarda vidmar'ı daha fazla alçak postta nasıl topla buluşturacaklar. burada iyi dış atıcılara sahip olmak şart. bu tip durumlarda sıklıkla yaşanan sıkıntı hücum ribaundlarında etkin olamama problemi. yani iyi atıcılarla oynayalım ve vidmar'ı biraz daha potaya yakın ikili oyunlarla kullanalım derlerse hücum ribaundlarında çok büyük sıkıntılar yaşarlar ve işin savunma kısmında rakibe birçok kolay sayı imkanı verebilirler.

son olaraksa potaya gidebilme sıkıntısı var. burada kim hangi rolü alırsa alsın dış şutları iyi savunan ve zaman zaman zone savunma yapan takımlara karşı markota'yı 5 numara oynatmak dışında aklıma dahiyane bir fikir gelmiyor. daha da vahimi potaya gidebilen kısaların hiçbiri bunu güçlü bir şekilde yapamaz. eve hem ewing hem minard üstüne tutku ve murat can'ın penetreleri var ancak buna ne denli güvenebilirler şimdilik soru işareti.

....................

ben şahsi fikrimi söylemem gerekirse jerrells - minard değişimiyle beşiktaş'ın artık ligde de iddialı bir konuma geldiğini düşünüyorum. daha da önemlisi artık oyun olarak daha komplike daha homojen bir yapıya kavuşturlar. eğer dezavantajlı oldukları noktalarda çok büyük sıkıntılar yaşamazlarsa top paylaşımı sayesinde tüm rotasyondan çok daha fazla verim alacaklardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder